Drugie dno fuzji Orlenu z Lotosem i PGNiG Groźba wrogiego przejęcia

Teraz Orlen zajmuje w tym zestawieniu 88. W ten sposób wyprzedzić uda się austriacki OMV, który obecnie lokowany jest na 63. Miejscu na świecie (13,7 mld dol. kapitalizacji). Po połączeniu trzech podmiotów Skarb Państwa ma mieć 52 proc. Łączna kapitalizacja trzech podmiotów wynosi obecnie 86,9 mld zł, a ich zyski za 12 miesięcy kończące się w marcu br. W czwartek akcjonariusze płockiej spółki przeważającą liczbą głosów wyrazili zgodę na fuzję, a dzień wcześniej to samo zrobili udziałowcy Lotosu.

Ceny najmu w Polsce jak na karuzeli. Jedno miasto bije rekordy

Rząd na połączenie Orlenu i PGNiG zgodził się 26 września. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKN Orlen podjęło uchwałę w sprawie połączenia z PGNiG oraz o odpowiednich zmianach w statucie PKN Orlen 28 września br. – Dziś trudno oczekiwać istotnych efektów synergii wynikających z przeprowadzonego połączenia. Już przy fuzji Orlenu z Lotosem były one mgliste, a w przypadku fuzji z PGNiG są tym bardziej wątpliwe – twierdzi Kozak. Zauważa, że Orlen i PGNiG działają w nieco innych obszarach rynku, a to mocno utrudnia uzyskanie prostych synergii.

Nie ma równych i równiejszych. Jak tworzyć inkluzywny biznes?

Dzięki temu może być ona bardziej spójna, gdyż zostanie ograniczona liczba ośrodków mających konkurencyjne pomysły na ten obszar zmian w krajowej gospodarce. O to, czy bardziej postawić na rozwój energetyki wiatrowej na morzu, rynek wodoru czy biometanu. Według Kamila Kliszcza, analityka BM mBanku, parytet wymiany akcji PGNiG na walory Orlenu powinien być dla akcjonariuszy pierwszej z tych spółek bardziej korzystny niż zaproponowano i wynosić w przybliżeniu 1 do 0,1. – Na rynku gazu mamy dziś do czynienia z wyjątkowo korzystną sytuacją dla firm wydobywczych. Jego zdaniem finalizacja fuzji w zasadzie zależy już tylko od Skarbu Państwa, gdyż jego udziały są na tyle duże, że wystarczą na osiągniecie dwóch trzecich głosów „za” niezbędnych do podjęcia kluczowych uchwał na walnych zgromadzeniach obu spółek. Sędzia oceniła, że ze stanowiskiem skarżących nie sposób się zgodzić, bo sąd pierwszej instancji rozważył wszystkie przesłanki przewidziane w przepisie art. 422 kodeksu spółek handlowych (zaskarżenie uchwały walnego zgromadzenia).

Złoty reaguje na decyzję Rady. Paliwa będą tańsze

W środę, 15 maja przed Sądem Apelacyjnym w Łodzi zakończyła się apelacja o stwierdzenie nieważności uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Grupy Lotos z 20 lipca 2022 r. W sprawie połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos, podwyższenia kapitału zakładowego Orlenu oraz zgody na proponowane zmiany statutu PKN Orlen, wraz z roszczeniem ewentualnym o uchylenie tej uchwały. Sędzia Małgorzata Stanek zwróciła uwagę, że w toczącej się sprawie sąd nie badał kwestii odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych oraz nie oceniał działalności zarządu PKN Orlen. W środę przed Sądem Apelacyjnym w Łodzi zakończyła się apelacja o stwierdzenie nieważności uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Grupy Lotos z 20 lipca 2022 r. W sprawie połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos, podwyższenia kapitału zakładowego Orlenu oraz zgody na proponowane zmiany Statutu PKN Orlen, wraz z roszczeniem ewentualnym o uchylenie tej uchwały. Jak widać, choć prezes Daniel Obajtek mówił ostatnio o rosnącej zauważalności i znaczeniu koncernu na świecie, nadal nie byłby to gracz liczący się międzynarodowo.

Jest śledztwo w sprawie działań szefa KRRiT. «Chodzi o blisko 70 milionów»

– Trudno – tylko abstrakcyjnie – odnosić się do szans powodzenia podobnych sporów. Wygrany proces powodowałby przecież konieczność przywrócenia stanu sprzed wpisu, a odwrócenie skutków prawnych takiej transakcji wydaje się – wbrew treści przepisu – nieodwołalne. Dlatego też, również z uwagi na czas i koszty postępowania, nierzadko spory tego kalibru kończą się zawarciem ugody – wskazuje radca z Chałas i Wspólnicy. «Ich brak w przejmowanych spółkach nie stanowi korzyści, która winna być przeniesiona do PKN Orlen w związku z połączeniami, przekładać się na równoważny status» – komentuje biuro prasowe. Połączenie Orlenu, Lotosu i PGNiG to zarazem fuzja trzech odmiennych statutów.

Wszystkich głosów obecnych podczas obrad. Sprzeciw, z żądaniem jego zaprotokołowania, zgłosiło trzech akcjonariuszy mniejszościowych. Gdański koncern złożył wniosek, aby od najbliższego piątku notowania jego akcji były zawieszone. Jan Trzciński, jeden z akcjonariuszy mniejszościowych, zamierza wystąpić do zarządu GPW o odrzucenie wniosku w tej sprawie.

Upadły polski gigant na sprzedaż. Obniżono cenę wywoławczą

We wtorek rząd przyjął wniosek o wyrażenie zgody na połączenie Grupy Lotos z PKN Orlen przedłożony przez ministra aktywów państwowych. W ubiegłym tygodniu nadzwyczajne walne zgromadzenie PKN Orlen zgodziło się na połączenie spółki z Grupą Lotos poprzez przeniesienie całego majątku gdańskiej spółki na Orlen w zamian za akcje Dow Jones Industrial Average utrzymuje historyczne szczytach na służbie nowej emisji. Zgodę na połączenie wyrazili także akcjonariusze Grupy Lotos. Nadszedł czas na wydanie przez akcjonariuszy Lotosu i Orlenu ostatecznej zgody na połączenie obu koncernów. Zdaniem analityków, z którymi rozmawiał portal WNP.PL, Orlen nie powinien mieć problemu z zebraniem potrzebnej liczby głosów na walnych.

  1. Co prawda nadal nie widać szturmu inwestorów indywidualnych na GPW ani także ożywienia na rynku IPO, ale branża maklerska i tak ma powody do optymizmu po I kwartale.
  2. Nawet mimo tego, że rząd część akcji już odsprzedał na rzecz państwowych PKO BP i PZU, zmniejszając w ostatnich dniach swój pakiet do 31,1 proc.
  3. Łącznie, zdaniem NIK, były warte 9 mld 400 mln zł.
  4. Za uchwałą w tej sprawie oddano aż 98,9 proc.
  5. Łącznego zapotrzebowania całej Grupy Orlen – już po przejęciu Lotosu – zarówno w Polsce, jak i na Litwie oraz w Czechach.

Kwalifikowanej większości dla przyjęcia uchwał, które na podstawie ogólnego prawa akcyjnego podejmowane są większością 75 proc. Połączenie narusza interes byłych akcjonariuszy Lotosu i obecnych PGNiG, bo w tych spółkach siła Skarbu Państwa na walnych zgromadzeniach nie była sztucznie zawyżana przez statut. Kwestia w tym, czy to wystarczające, by zajął się tym sąd i czy jest zgodne z obowiązującym prawem, na co wskazuje PKN Orlen. Wskazano, że limity wykonywania praw ze znacznych pakietów akcji zawarte są w statucie PKN Orlen i mają zastosowanie wobec byłych akcjonariuszy Grupy Lotos a w przyszłości PGNiG, jako konsekwencja stania się akcjonariuszem Orlenu. PKN Orlen uważa, że fuzja prawa nie narusza i akcjonariusze Lotosu ani w przyszłości PGNiG zgodnie z wykładnią przepisów nie mają podstaw do pozwów.

Akcjonariusze Orlenu rozpatrzą uchwałę o połączeniu z Lotosem i podwyższeniu kapitału zakładowego w czwartek 21 lipca. Na początku czerwca zarządy PKN Orlen i Grupy Lotos uzgodniły i podpisały Plan Połączenia obu podmiotów. Spółki ustaliły, że w zamian Zapasy ropa naftowa spadają na napięcia w Hongkongu za 1 akcję Lotosu akcjonariusze tej spółki otrzymają 1,075 akcji PKN Orlen. W momencie przejęcia akcjonariusze Grupy Lotos obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN Orlen i staną się, z dniem połączenia, akcjonariuszami tej spółki.

Saudi Aramco w w listopadzie 2022 roku kupił udziały w Rafinerii Gdańskiej. Sprawa od początku jednak budziła wątpliwości służb specjalnych, których efektem były m.in. Wyrażane przez opozycję zastrzeżenia podczas obrad komisji ds. Rząd Mateusza Morawieckiego argumenty te jednak zignorował.

Myślą o kupowaniu przez państwo pustych domów i mieszkań od deweloperów. Wśród krajów uznawanych za najbardziej przyjazne wobec kryptoaktywów są zarówno Argentyna, USA, jak i Ukraina. Największy odsetek populacji posiada je natomiast w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W styczniu 2022 r., zgodnie z wymogami antymonopolowymi Komisji Europejskiej, PKN Orlen przedstawił środki zaradcze planowane w związku z zamiarem przejęcia Grupy Lotos. Ustalono m.in., że Saudi Aramco kupi 30 proc. Akcji rafinerii w Gdańsku, a węgierski MOL przejmie 417 stacji paliw sieci Lotos w Polsce, zaś PKN Orlen kupi od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech oraz 41 stacji paliw na Słowacji. Pełnomocnik akcjonariuszy byłej Grupy Lotos Łukasz Roszko dodał, że szanuje rozstrzygnięcia obu instancji, ale w jego opinii sprawa nie została zbadana dogłębnie. Fuzji z Grupą Lotos, które w przypadku sporządzenia aktów oskarżenia, będą stanowić podstawę do przeprowadzenia odrębnych spraw karnych. Rozpatrywano natomiast formalno-prawne aspekty podjętej uchwały i sąd nie dopatrzył się przesłanek do stwierdzenia jej nieważności, ani uchylenia.

I w rezultacie wymiany akcji po połączeniu obu podmiotów dysponuje 35,66 proc. Można powiedzieć, że teraz siła rządu w akcjonariacie wzrosła i wrogie przejęcie jest jeszcze trudniejsze. Nawet mimo tego, że rząd część akcji już odsprzedał na rzecz państwowych PKO BP i PZU, zmniejszając w ostatnich dniach swój pakiet do 31,1 proc.

Jednak – jak mówiła sędzia Stanek – na podstawie tego dokumentu nie można dokonać ustaleń dotyczących sprawy. Jednak – jak mówiła sędzia Stanek – na podstawie tego dokumentu nie można dokonać ustaleń dotyczących sprawy. – W takiej sprawie właściwe są sądy powszechne. TSUE może wyda orzeczenia wstępne, w odpowiedzi na pytania prejudycjalne sądu krajowego, o ile w toku rozpoznawanej sprawy poweźmie on wątpliwość co do ważności i wykładni prawa krajowego – dodała. Potwierdzono, że niski udział państwa przed fuzją z Lotosem rodził ryzyko wrogiego przejęcia przed czym chroniły zapisy w statucie. W Lotosie państwo miało przed fuzją 53,19 proc.

Według PKN Orlen, dostawy te mogą zaspokajać do 45 proc. Łącznego zapotrzebowania całej Grupy Orlen – już po przejęciu Lotosu – zarówno w Polsce, jak i na Litwie oraz w Czechach. Wcześniej, 12 stycznia tego roku, zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej, PKN Orlen przedstawił środki zaradcze planowane Dolar stabilniejszy ponieważ funt szterling nadal osiągał gorsze wyniki w związku z przejęciem Grupy Lotos. Wtedy, że węgierski MOL przejmie 417 stacji paliw sieci Grupy Lotos w Polsce, natomiast PKN Orlen kupi od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech oraz 41 stacji paliw na Słowacji. Obszar logistyki paliw i asfaltu w ramach spółki Lotos Terminale kupi Unimot.

Rozwija jednocześnie segment odnawialnych źródeł energii i planuje rozwój bezpiecznej energetyki jądrowej – do 2030 r. Zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR. Niemieccy kierowcy mieszkający przy granicy często jeżdżą tankować do Polski, by zaoszczędzić na paliwie. Jak informuje serwis rbb, pod koniec kwietnia na jednej ze stacji doszło jednak do pomyłki, w efekcie której zamiast benzyny kierowcy tankowali olej napędowy. Koszt naprawy auta w takiej sytuacji to nawet kilka tysięcy euro. Ta inwestycja Warrena Buffeta była przez ostatni rok owiana tajemnicą.

PKN Orlen sfinalizował przejęcie Grupy Lotos 1 sierpnia 2022 r. Poprzez rejestrację połączenia przez Sąd Rejonowy w Łodzi. – W pozwie zwracaliśmy uwagę na quasi uprzywilejowanie Skarbu Państwa, ale pozew skupia się na perspektywie akcjonariuszy Lotosu. Kwestia w tym, czy zapisy statutu Orlenu powinny pozostać po fuzji i są do przyjęcia dla byłych akcjonariuszy Grupy Lotos?