Wielka powódź w Niemczech Straty idą w miliardy euro

W kilku gminach wystąpiły przerwy w dostawach prądu lub ze względów bezpieczeństwa trzeba było go wyłączyć. W niedzielę wstrzymane będą także niektóre połączenia Forex trend-upadek innej fałszywej piramidy kolejowe – tory między Trewirem a Mettlach wciąż nie zostały zabezpieczone po powodzi. Dramatyczna jest sytuacja na zaporze koło Euskirchen.

«Gdy postrzelono premiera, lecieliśmy rządowym samolotem». Słowacki dziennikarz opowiada nam o kulisach

W Dreźnie, Schönie na granicy z Czechami i w Riesie w dolnym biegu Łaby w sobotę wciąż utrzymywano 2. Stopień alarmowy, ale poziom hydrolodzy przewidują, że poziom wody będzie nadal spadać. Dla pozostałych dorzeczy Saksonii nie było ostrzeżeń. Z kolei w Saksonii Łaba, która wylała, powoli ustępuje; w sobotę (30.12) rano poziom wody wyniósł 5,30 m wobec 5,92 m w piątek. To jednak wziąż znacznie powyżej normy, która według służb saksońskich wynosi 2 metry.

Mapa Niemiec

Chociaż w nocy z czwartku na piątek spadł deszcz, który ograniczył rozprzestrzenianie się płomieni, zagrożenie pożarowe wciąż jest wysokie. Strażacy przewidują, że ogień może płonąć przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Pojawią się burze z obfitymi opadami deszczu i wiatrem osiągającym w porywach nawet 80 kilometrów na godzinę. Nad Polskę zaczęły napływać masy łagodnego powietrza polarnego. Za jego sprawą początek tygodnia przyniesie nam niemal letnią aurę – termometry pokażą ponad 25 stopni Celsjusza, ale niebo spowiją groźne, burzowe chmury. O tym, jak długo pozostanie z nami gwałtowna pogoda, opowiadał na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

Niemcy. Wzrasta ryzyko powodzi

  1. Zakłócenia w ruchu kolejowym w Nadrenii Północnej-Westfalii  i Nadrenii-Palatynacie będą prawdopodobnie trwały jeszcze przez jakiś czas.
  2. Tymczasem Niemiecka Służba Meteorologiczna (DWD) ostrzega przed utrzymującymi się co najmniej do czwartku intensywnymi opadami.
  3. Od dzisiaj będą tam prowadzone prace remontowe, aby zapobiec zarwaniu się jezdni w przypadku dalszych opadów.

Katastrofa była «wezwaniem do solidarności i tak właśnie będzie» – powiedział Olaf Scholz podczas wizyty w Kleinblittersdorf. Między Jülich-West (7) i Jülich-Ost (8) zalane jezdnie w obu kierunkach. – B265 między Brühl a Erftstadt – zamknięta z powodu powodzi. W landzie Nadrenia Północna-Westfalii sytuacja jest dalej trudna po ulewnych deszczach, które nawiedziły tę część Niemiec w ostatnich kilku dniach. Szczególnie dotknięte są regiony Południowej Westfalii, Ville-Eifel i Rhein-Berg.

Polska wejdzie do strefy euro? Plusy i minusy wspólnej waluty

W sąsiednim kraju związkowym Nadrenia-Palatynat administracja lokalna mówiła o powodzi, jaka zdarza się «raz na sto lat». W sobotę najtrudniejsza sytuacja panowała w Zweibruecken, które przygotowywało się na przejście kulminacji fali. Więcej o: FXTrading Broker Centrum miasta zostało całkowicie zalane, a woda wdarła się także do budynku ratusza. W niedzielę wciąż rósł stan wody na Mozeli, zagrażając miastom Zell i Cochem. Według policji sytuacja nieco się uspokoiła wczesnym rankiem w sobotę.

Trudna sytuacja występuje również na rzece Hase, będącym dopływem rzeki Ems w powiecie Osnabrueck. Premier Kraju Saary Anke Rehlinger (SPD) powiedziała, że sytuacja w landzie jest „bardzo trudna”. „Poziom wody wciąż się podnosi” – powiedziała Rehlinger w sobotę w rozmowie z Saarländischer Rundfunk (SR). Według Niemieckiej Służby Meteorologicznej (DWD) w piątek w ciągu niecałych 24 godzin w Kraju Saary spadło ponad 100 litrów deszczu na metr kwadratowy.

Z około 1,9 miliona worków z piaskiem już prawie nic nie zostało – poinformowała Państwowa Agencja Gospodarki Wodnej, Ochrony Przybrzeżnej i Ochrony Przyrody (NLWKN). W Nadrenii Północnej-Westfalii akcję ratunkową 495 mężczyzn i kobiet w jedenastu powiatach i miastach wspierali żołnierze. Federalna Agencja Pomocy Technicznej (THW) dysponuje łącznie 2 tys. Ratują ludzi, ewakuują budynki i rozdają worki z piaskiem. Opady deszczu mają utrzymać się miejscami do wtorku, 26 grudnia. Ostrzeżenie o zagrożeniu powodziowym dotyczy części Dolnej Saksonii, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynatu, Hesji i Saksonii.

Jak czytamy komunikacie, «przypisano pierwszy stopień zagrożenia dla punktu powyżej Wrocławia w Łanach». Według niej zniszczona została infrastruktura tego kraju związkowego, odbudowa zaś potrwa bardzo długo i będzie sporo kosztować. Według rzecznika ministra transportu Andreasa Scheuera (CSU) jego resort cały czas uzupełnia obraz sytuacji. Jednocześnie przeprowadzana jest ocena szkód powodzi  w celu określenia prawdopodobnych kosztów naprawy szkód. Niezwłocznie ma się rozpocząć odbudowa zniszczonej i uszkodzonej infrastruktury. Dolna Saksonia praktycznie wyczerpała własne rezerwy wałów przeciwpowodziowych.

„Według aktualnych prognoz trzeba się liczyć z tym, że mury tamy mogą w każdej chwili pęknąć. Obecnie odpompowywana jest woda, by odciążyć konstrukcję. Trwa ewakuacja mieszkańców Swisttal i Rheinbach” – poinformowały na stronie Facebookowej władze okręgu Rhein-Sieg. „Nie wracajcie do waszych domów i mieszkań” – apelują władze okręgu.

«Obecne ekstremalne zjawiska pogodowe w postaci ulewnych deszczy są dramatyczne» – mówiła. Najbardziej ucierpiały powiaty Ahrweiler, Bitburg-Prüm, Vulkaneifel i Trier-Saarburg. Powódź nawiedziła niemiecką Saksonię, Brandenburgię i Bawarię. Fala powodziowa na Łabie pobiła rekordy, a na rzece Soławie osiągnęła poziom nieodnotowany od 400 lat.

Co gorsza w wielu miejscach nie wiadomo kiedy uda się przywrócić możliwość przejazdu. Powodem są bowiem albo zniszczenia poczynione przez powódź, albo stojąca woda. Po ulewnych deszczach nasyp A544 w rejonie węzła Specjalista ds. Przemysłu dochodowego dochodowego dołącza do jędrnej Side Tech Thera jako Advisor Würselen w kierunku Akwizgranu osunął się. Od dzisiaj będą tam prowadzone prace remontowe, aby zapobiec zarwaniu się jezdni w przypadku dalszych opadów. Z powodu prac remontowych zamknięty jest jeden pas ruchu.